How to bike withe Ben Cathro - sezon 1, 2, 3 | Najlepsza w sieci seria o nauce jazdy na rowerze
Pierwsza seria została wyprodukowana przez Pinkbike.com w 2021 r. "How to bike with Ben Cathro" to (naszym zdaniem) najlepsza darmowa seria filmików instruktażowych do nauki różnych technik jazdy na rowerze górskim. Jeżeli ktoś z was jeszcze jej nie widział, a jeździ (lub chce jeździć) na rowerze MTB - zachęcamy do obejrzenia.

Spis zawartości wpisu (szybkie linki):

 

O czym jest seria "How to bike" i czy warto ją obejrzeć?

Seria opublikowana jest na Youtube na kanale Pinkbike. Jest zupełnie darmowa (dla wielu to najuczciwsza cena), ale stworzona w pełni profesjonalnie. Widać tu jakość i dbałość o szczegóły. Na chwilę obecną składa się z 3 sezonów po około 10 odcinków każdy. Każdy odcinek z nich poświęcony jest innemu zagadnieniu, które Ben Cathro - profesjonalny zawodnik jeżdżący w pucharze świata w DH - pieczolowicie i szczegółowo omawia. Prowadzący dodaje także charakter całemu przedsięwzięciu - nie jest więc to sztywny wykład, a obrazowa nauka przez przykłady, w której nie brak humoru.

W tej dziesięcioczęściowej serii Ben Cathro omawia podstawowe umiejętności i techniki jazdy na rowerze, dzięki którym staniesz się lepszym jeźdźcem. Niezależnie od tego, czy dopiero co zdjąłeś kółka do nauki jazdy, czy też przygotowujesz się do pierwszego wyścigu, każdy znajdzie coś dla siebie.

Warto tu zaznaczyć, iż nie jest to jedynie zaprezentowanie tego jak coś wykonać. Znajdziemy tu przede wszystkim przykłady zastosowania danych technik na szlaku oraz dość szczegółowe omówienie tego, co dzieje się z riderem i rowerem w czasie wykonywania danej techniki...

Niestety, żadne słowa dobrze nie opiszą tego, jak dobre są te nagrania - dlatego poniżej publikujemy wszystkie 10 odcinków serii. Zapraszamy do ich obejrzenia (zapewne nie raz) i życzymy powodzenia w szkoleniu swoich umiejętności jazdy na rowerze MTB.

 

A dlaczego piszemy o tym teraz? Ponieważ początkiem 2024 r. na kanale YouTube Pinkbike opublikowano "How to bike with Ben Cathro" sezon 3...

 

Linki do list na YouTube do poszczególnych sezonów How to Bike with Ben Cathro

 

Przydałby ci się nowy rower MTB?

Jeżeli po obejrzeniu filmików poniżej (lub nawet bez tego) stwierdzisz, że chcesz uczyć się jeździć na rowerze MTB, ale nie masz odpowiedniego roweru - zachęcamy do przejrzenia propozycji, które mamy na taką okazję. W naszym sklepie znajdziesz odpowiedni rower, sprzęt i akcesoria do rozpoczęcia swojej przygody z MTB.

Rowery z wysyłką w 24h od zamówienia

Dla tych, którym się spieszy i chcąmieć rower możliwie najszybciej - zapraszamy do kategorii Rowery dostępne w 24h.

Jest to kategoria w której widoczne są wszystkie rowery, które możemy wysłać w 24h od opłacenia zamówienia.

Rowery na raty (w tym także raty 0%)

Sprzedajemy rowery także w systemie ratalnym. Więcej o zasadach i o tym jak zamówić (krok po kroku) rower na raty, znajdziesz pod linkiem - Rowery na raty.

Rowery górskie (MTB)

Do wykorzystywania większości technik jazdy, która prezentowana jest w filmikach instruktarzowych poniżej, będziesz potrzebował roweru górskiego - ale nie każdy rower górski do tego będzie się nadawał. Do takich zastosowań będziesz potrzebował roweru typu: all mountain/trail, lub roweru enduro. Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych rowerów, którymi potencjalnie możesz być zainteresowany.

How to bike with Ben Cathro sezon 1

Odcinek 1 - Jak się uczyć nowych umiejętności na rowerze?

Pierwszy odcinek poświęcony jest na omówienie tego, jak właściwie uczyć się nowych rzeczy na rowerze. Niby oczywiste, ale warto obejrzeć by przekonać się, czy nasze podejście i wyobrażenie jest tożsame lub przynajmniej w jakimś stopniu zbieżne z tym, co proponują inni. Prowadzący wskazuje tutaj, w jaki sposób optymalnie przenieść teorię w praktykę, i o czym nie zapomnieć po drodze.

Odcinek 2 - Ustawienia roweru

W drugim odcinku Ben Catrho przeprowadza nas przez meandry właściwych ustawień roweru, by proces nauki i jazdy nie był utrudniony przez niewłaściwie przygotowany rower. 

Odcinek 3 - Odkrywnie właściwej i najlepszej pozycji na rowerze

Czy istnieje ta jedna jedyna i najwłaściwsza pozycja na rowerze, która zapewnia najbardziej optymalną jazdę? Tego właśnie dowiecie się tego odcinka. Oczy w górę, łokcie na zewnątrz, kolana lekko ugięte. Słyszałeś to wszystko wcześniej. Ale co to wszystko tak naprawdę oznacza i czy to wszystko jest konieczne? Ben Cathro rozkłada na czynniki pierwsze pozycję ciała na rowerze, wymyślając do tego swoją własną filozofię: The Boss Stance.

Odcinek 4 - Absorbowanie przeszkód na szlaku i utrzymywanie prędkości

Właściwe pochłanianie (absorbowanie) elementów szlaku i jego przeszkód jest kluczowe, jeśli chcesz jeździć szybko na rowerze. Ben Cathro wyjaśnia, jak właściwie pokonywać elementy szlaku nie tracąc prędości, a jednocześnie robiąc to bezpiecznie i nie przechodząc w "tryb pasażera". Jeżeli chcesz zrozumieć o co chodzi, musisz obejrzeć odcinek poniżej.

Odcinek 5 - Jak właściwie urzywać hamulców?

Cóż, nic prostszego można pomyśleć - naciskasz hamulec gdy chcesz zwolnić lub się zatrzymać, a puszczasz gdy chcesz przyspieszać... prawda?! Zasadniczo tak, ale nie jest to jednak aż tak proste...
Hamowanie jest jedną z najważniejszych umiejętności, które należy opanować na rowerze. Prawidłowo używane hamulce mogą faktycznie pomóc Ci zachować kontrolę i jechać szybciej. Ben Cathro powraca, aby wyjaśnić prawidłową technikę hamowania.

Odcinek 6 - Jak wycisnąć większą prędność na szlaku nie pedałując?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób twoi kumple odjeżdżają od ciebie na szlaku, nawet jeśli nie hamujesz? Cóż, prawdopodobnie wykorzystują ukształtowanie terenu na swoją korzyść i pompują w odpowiednich miejscach, aby wygenerować dodatkową prędkość. Bena Cathro wyjaśnia sekrety pozyskiwania dodatkowej prędkości bez pedałowania.

Odcinek 7 - Jak właściwie dobierać optymalne linie jazdy?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wybrać dobre linie i gdzie patrzeć podczas jazdy? Ben podzielił to na 8 prostych zasad. A jeżeli do tej pory nie wiedziałeś nawet, że istnieje coś takiego jak wybór optymalnych linii na szlaku podczas jazdy (i przed nią), to tym bardziej powinieneś zobaczyć ten odcinek. 

Odcinek 8 - Jak optymalnie pokonywać zakręty?

Ben Cathro zagłębia się w jedną z najważniejszych umiejętności kolarstwa górskiego, pokonywanie zakrętów. Od płaskich zakrętów po nakręty na bandach... oraz wszystko pomiędzy. Ben omawia techniki, które pomogą Ci utrzymać prędkość i pokonywać trudne zakręty.

Odcinek 9 - Techniki pokonywania dropów

Czy zdażyło ci się kiedyć źle polecieć dropa? No właśnie. Każdy kto jeździ na rowerze MTB nieco "ostrzej" niż po leśnej ściółce miał swoją przygodę z dropem... W tym odcinku Ben Cathro roziera na czynnikie pierwsze różne techniki pokonywania dropów tak, by zawsze mieć kontrolę i być panem sytuacji. Sprawdź koniecznie.

Odcinek 10 - Uczyń skakanie łatwiejszym

Skakanie na rowerze to jedna najbardziej pożądanych, a jednocześnie jedna z najtrudniejszych umiejętności do opanowania. Dołącz do Bena Cathro, który skrupulatnie rozkłada technikę wykonywania skoków na rowerze na czynniki pierwsze, by sprawić, że będzie mniej przerażająca. Właśnie tego nauczysz się w ostatnim odcinku pierwszego sezonu "How to Bike with Ben Cathro" - nie przegap.

 

How to bike with Ben Cathro - sezon 2

Tematyka filmów instruktażowych

 • sezon 2 odc. 1 - Praktyczny poradnik o tym jak uczyć się nowych rzeczy w MTB
 • sezon 2 odc. 2 - Ustaw swoje zawieszenie jak PRO rider
 • sezon 2 odc. 3 - Gdzie i jak patrzeć w trakcie jazdy?
 • sezon 2 odc. 4 - Hamuj jak zawodowiec
 • sezon 2 odc. 5 - Tak się nauczysz robić manual
 • sezon 2 odc. 6 - Rób wheelie jak zawodowiec
 • sezon 2 odc. 7 - Jak zdobyć sponsowa?
 • sezon 2 odc. 8 - Jak robić bunny hop jeszcze wyżej?

Lista poszczególnych odcinków sezonu 2

 

How to bike with Ben Cathro - sezon 3

Tematyka filmów instruktażowych

 • sezon 3 odc. 1 - Utrzymywanie prędkości w zakrętach dzięki pompowaniu
 • sezon 3 odc. 2 - Obniżenie środka ciężkości pozwoli ci nabrać większej pewności
 • sezon 3 odc. 3 - Gdzie patrzeć podczas jazdy na rowerze?
 • sezon 4 odc. 4 - Ben uczy się jeździć po płaskich/otwartych zakrętach

Lista poszczególnych odcinków sezonu 3