Red Bull Rampage 2023 - o co chodzi, gdzie oglądać i dlaczego warto?
Red Bull Rampage 2023 - najważniejsza i najbardziej spektakularna impreza MTB freeride na świecie już 13 października o godzinie 17:15. Ustaw budzik, zapisz link, kup cokolwiek tam lubisz do spożycia i... kibicuj, gdyż wśród faworytów jest Polak - Szymon Godziek, który przed rokiem zajął rewelacyjne drugie miejsce.

To na tych zawodach zawodnicy definiują co jest możliwe i osiągalne w rowerowym świecie. Największe dropy, największe hopy, najbardziej techniczne i pionowe linie przejazdu - realizacja takich pomysłów w innych warunkach byłaby niemożliwa. 20 metrowe skocznie i techniczne trasy zbudowane na pionowych ścianach kanionów w Utah nie wybaczają najdrobniejszych błędów, więc zaproszenie na zawody dostają jedynie najzdolniejsi i najbardziej nieustraszeni riderzy. Czerwone zbocza kanionów w Utah to idealne miesjce, a sam Red Bull Rampage to idealny moment na pokazanie czym tak naprawdę jest rowerowy freeride!

To już 16. edycja legendarnych zawodów w organizowanych w stanie Utah. W tym roku wystartuje 18 najlepszych freeriderów świata. 

Red Bull Rampage 2023 - kiedy zawody się odbędą i gdzie oglądać (transmisja)?

Zawody Red Bull Rampage odbędą się w piątek 13 października. Transmisja z zawodów wystartuje o godzinie 17:15 polskiego czasu. W tym roku będzie dostępna nie tylko w Red Bull TV, ale również w Eurosporcie.

Ale możesz zapuścić ją także tutaj:

Chcesz jeździć jak Szymon lub Valentina Hall - oto produkty dla Ciebie...

24H

Wysyłka w 24h od zaksięgowania płatności.

BEST

Bestseller

24H

Wysyłka w 24h od zaksięgowania płatności.

BEST

Bestseller

N/Z

Produkt na zamówienie.

Red Bull Rampage 2023 - Szymon Godziek z szansą na najwyższe podium

W ubiegłym sezonie "Szaman" zaliczył w Utah naprawdę fenomenalny występ i zajął 2. miejsce. Brett Rheeder, który wygrał zawody postanowił przejść na sportową emeryturę, więc możemy się spodziewać, że reprezentant Polski będzie chciał powalczyć o wymarzony złoty medal! W tym sezonie Szymon Godziek jest w wyśmienitej formie, więc już nie warto zobaczyć jego występ, kibicować i być może zostać świadkiem tego historycznego momentu!

Zawodnicy z całego świata nie próżnują i rozpoczynają przygotowania do legendarnego wydarzenia, w którym udział weźmie między innymi Szymon Godziek.

Kilka cytatów z wywiadu jakiego niedawno udzielił Szymon Godziek dla redakcji Red Bull:

Maciej Świerz: Zaczynamy na grubo. Jedziesz po złoto?
Szymon Godziek: Oczywiście, spróbuję powalczyć o złoto. Po to jesteśmy w Utah całą ekipą i po to ciężko trenowałem w Polsce, żeby teraz pokazać na co mnie stać.

M.Ś.: Cieszysz się ze startu, jesteś przestraszony, chcesz to już mieć za sobą? Jak byś opisał emocje, które obecnie czujesz?
S.G.: Cieszę się, ale jednocześnie chcę to już mieć za sobą. Zawsze tak jest, bo jest to dla mnie najbardziej stresujący start sezonu. Nawet treningi na miejscu są już lekko nerwowe. Jestem gotowy, żeby walczyć. Trenowałem dużo, żeby zrobić dobry wynik, a w razie potencjalnej gleby, nie złapać żadnej kontuzji. W tym roku to dla mnie klucz do sukcesu. Mogę przyjmować gleby, bo wiem, że dobrze przygotowałem swoje ciało, więc już w treningach będę próbował nowych rzeczy i krok po kroku dokładał kolejne elementy. Najbardziej marzę jednak o tym, żeby być już po zawodach.

Przeczytaj cały wywiad z Szymonem - kliknij w link: https://www.redbull.com/pl-pl/szymon-godziek-red-bull-rampage-2023-wywiad 

Zobacz kilka filmików z przygotowań:

Red Bull Rampage retrospekcja (2022)

Dla tych, którzy nie wiedzą o co chodzi i nie widzieli zeszłorocznego występu Szymona - poniżej wstawiamy kilka filmików. Naprawdę warto obejrzeć:

 

Red Bull Rampage - ale o co w ogóle chodzi?

Czym jest Red Bull Rampage? Trudno przekazać to w kilku słowach szczególnie tym, którzy nie mają ze światem rowerowym do czynienia... jednak, dla uproszczenia i zwizualizowania można by przyjąć, iż to taki rowerowy odpowiednik finału NBA, NFL albo Ligi Mistrzów. To jednodniowe ekstremalne igrzyska, przeznaczone dla najbardziej nieustraszonych riderów na świecie.

To, co czyni tą imprezę unikalną, to z pewnością unikalny, wręcz niezwykły format zawodów.

Zasady zawodów są bardzo proste i można je opisać jednym zdaniem. "Zjedź z samej góry na sam dół w jednym kawałku i upchaj do swojego przejazdu jak najwięcej spektakularnych trików"... Jednak - łatwiej powiedzieć niż zrobić. Triki to jednak nie wszystko, ponieważ Red Bull Rampage to zawody freeride'owe, a nie freestyle'owe. Poza sztuczkami liczy się też kreatywność, dynamika i płynność przejazdu oraz poziom trudności trasy. 

I ten ostatni element jest tutaj bardzo intrygujący - bo o poziomie trudności trasy decyduje sam zawodnik... I to nie tylko przez dobór linii przejazdu, ale także... przez własną kreatywność i umiejętność budowania tej trasy! Dokładnie tak! To zawodnicy sami budują trasę przed przystąpieniem do przejazdów finałowych.

Zawodnicy i ich ekipy kopaczy są na miejscu 10 dni: 4 dni kopią, jeden odpoczywają, a potem zaczynają testować przeszkody i dobudowywać brakujące elementy. Ograniczenia praktycznie nie istnieją, a każdy zawodnik jedzie po zupełnie innej, własnoręcznie wybudowanej trasie.

Reasumując... Przez kilka dni zawodnicy budują na zboczach czerwonych kanionów własne trasy rowerowe, a następnie zjeżdżają po nich z zawrotną prędkością, wykonując "przy okazji" najbardziej efektowne triki. Zawody wygrywa rider, który otrzyma najlepszą notę sędziowską. Oceniana jest dynamika przejazdu, styl, poziom trudności linii, oraz sztuczki wykręcone w przejeździe.

 

Wiesz już wszystko co powinieneś wiedzieć na początek - pozostaje teraz czekać na transmisję, lub obejrzeć retransmisję! Zapraszamy do kibicowania!

Kilka przydatnych linków: