Jak zachęcić dziecko do jazdy na rowerze? +Rowery dziecięce i produkty rowerowe dla dzieci
Dzielenie pasji ze swoim dzieckiem jest czymś naprawdę wyjątkowym. Robienie i doświadczanie własnego progresu na rowerze nie może równać się z uczuciem, gdy ten progres widzimy u własnego dziecka, które - wspóldzieląc nasza pasję - samo odkrywa ten piękny rodzaj aktywności fizycznej, jaką jest jazda na rowerze. Ci, którzy tego doświadczyli wiedzą, iż nic nie daje takiej frajdy. Ale jak tego dokonać? Jak zachęcić dziecko do jazdy na rowerze i - nie przesadzić zniechęcając dziecko do uprawiania tej aktywności? O tym w traktuje ten wpis blogowy!

Uczymy dziecko jeździć na rowerze - od czego zacząć?

Jeżeli nie wiemy jak nauczyc dziecko jeździć na rowerze, musimy się najpierw nauczyć jak uczyć... Nic prostszego. Robimy to, co robi praktycznie większość osób w tej sytuacji - wpisujemy w Google, na YouTube lub na TikToku hasło w stylu:

  • "Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze"; "Nauka dziecka jazdy na rowerze", "Ćwiczenia jazdy na rowerze dla dziecka", itp...

a najlepiej jeszcze coś w stylu:

  • "Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze w 15 minut?"

I wiecie co... w dużej mierze to się udaje. W taki czy inny sposób jesteśmy w stanie naszą pociechę nauczyć technicznej strony jazdy na rowerze.

Pytanie tylko, czy techniczna nauka jazdy na rowerze buduje w dziecku także chęć do jazdy i pasję do roweru?

Zanim zacznie pedałować...

Ciekawość. Frajda. Nauka przez zabawę. Radość z jazdy...

To jest według nas bardzo ważny, a jednocześnie najczęściej pomijany aspekt nauki dziecka jazdy na rowerze.

Nauczyć dziecko technicznych elementów jazdy na rowerze to jedno, ale przekonać dziecko do tego, że to fajna sprawa i sprawić, żeby samo chciało odkrywać i kontynuować jazdę na rowerze z własnej woli i (być może) przekuć to w pasję... to już zupełnie co innego. Z jednej strony ten etap jest pomijany, ale z drugiej strony, często nieświadomie jest tu popełnianych dużo niepotrzebnych błędów, które mogą potem rzutować na to, czy i jak dziecko "wkręci się", bądź nie, w ten temat.

Zakładamy tutaj, iż czytający ten tekst to ludzie, którzy sami traktują jazdę na rowerze jako swoją pasję, i chcą takową przelać na swoje dziecko... Jeżeli tak nie jest, to prawdopodobnie wystarczy Wam aspekt technicznej nauki jazdy na rowerze, choć możemy zagwarantować, iż pierwsza część informacji może się przydać, i może ułatwić dziecku odnalezienie się w tej pasji, nawet jeżeli sami rodzice tym się nie pasjonują!

 

Jak zachęcić (nie: "nauczyć") dziecko do jazdy na rowerze?

Słowa użyte w tytule nie są przypadkowe - zachęcenie do jazdy to coś zupełnie innego niż nauczenie jazdy...

W ramach trzeciego sezonu serii HOW TO BIKE wydanej przez kanał PINKBIKE kilka odcinków poświęcono kwestii właśnie tego, jak zachęcić dzieci do jazdy na rowerze.

Przy czym warto jadnak zauważyć, iż nie jest to poradnik z ćwiczeniami czy szczegółowym rozpisaniem "treningu" nauki jazdy na rowerze. Autor - Ben Cathro - podszedł do sprawy w niego inny sposób. Wyszedł z założenia, że na samym początku warto zastanowić się, i nauczyć się tego, w jaki sposób do rodzic powinien podejść do nauki dziecka jazdy na rowerze. O czym powinien pamiętać, jak do tego podejść i co rozważyć, zanim zacznie się fizyczna część tej nauki - czyli sama jazda i wszystkie konsekwencje z tym związane...

Warto obejrzeć te odcinki, gdyż może to otworzyć nam oczy i znacząco wpłynąć na to, czy dziecko będzie chciało wejść do świata, który dla nas jako rowerzystów, kolarzy, riderów jest tak ważny i wspaniały, że - czasami - za bardzo chcemy tym światem obdarować innych...

  • Jak zainteresować dziecko kolarstwem górskim? (i nie tylko... ogólnie jazdą na rowerze - przyp. red.)
  • Foteliki rowerowe dla małych dzieci to jest to
  • Dziecięce rowerki biegowe (balance bike) to optymalne rozwiązanie na start
  • Przesiadka z rowerka biegowego na rower z pedałami

Jakie rowerki dziecięce polecamy z oferty BikeChill.pl ?

W naszej ofercie mamy produkty w kilku różnych kategoriach dziecięcych. Rowerki biegowe, rowery dla dzieci oraz rowery z kategorii junior, dla nieco starszych milusińskich. Produkty, które możemy zaproponować są to produkty uznanych producentów: Orbea oraz Kellys.

Coś na start, czyli Rowerki biegowe (balance bike)

Pełna oferta rowerków biegowych - łącznie z obecnie niedostępnymi modelami i kolorami, które dostępne są jedynie na zamówienie - dostępna jest pod tym linkiem: https://www.bikechill.pl/rowery/rowery-dla-dzieci?typ_produktu=1371 

Pierwszy rowerek z pedałami dla dziecka

Drugim etapem jest zakup nieco większego rowerka dziecięcego - z pedałami. Gładkie przejście ze świata rowerków biegowych (balance bike) do etapu, gdzie dziecko zaczyna pedałować, zapewniają nieco większe rowery - bardzo często wyposażone w dodatkowe kółka boczne.

Reprezentantów tej grupy przedstawiamy poniżej. Są to rowerki dla dzieci - najczęściej na kołach w rozmiarze 16" (16 cali). To, czy będą miały kółka boczne (które można dołożyć lub usunąć), to jedynie kwestia tego, jak szybko i dobrze nasze dziecko "załapie" jazdę pedałując, bez wspomagania. Pełna oferta znajduje się natomiast pod linkiem: https://www.bikechill.pl/rowery/rowery-dla-dzieci