Bikepacking, sprzęt do bikepackingu oraz jak z tym wszystkim się wiąże Apidura?
Bikepacking to fascynująca forma podróżowania rowerem, łącząca ducha przygody, bliskość natury i wolność podróżowania. Czym różni się od touringu (podróżowania z sakwami), czy istnieje do tego specjalistyczny sprzęt, jaki sprzęt kupić (tańszy, droższy, lżejszy...), jak się przygotować, co zabrać, jak spakować. Ilość pytań rośnie wraz z zgłębianiem tematu. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych informacji dla początkujących na temat bikepackingu.

Bikepacking: wolność, przygoda, bliskość natury na dwóch kółkach

W sieci znaleźć można wiele informacji o tym, że bikepacking to pasjonujący sposób na odkrywanie świata, łączący miłość do rowerów z duchem przygody i niepowtarzalną bliskością natury. Ta forma podróżowania pozwala na eksplorowanie odległych miejsc, małych wiosek i pięknych krajobrazów, jednocześnie czerpiąc radość z wolności podróżowania na dwóch kółkach. Ale czym tak naprawdę jest bikepacking - przecież wielodniowe wyprawy rowerowe to żadna nowość - znane i praktykowane są już od wielu, wielu lat...

W treści artykułu znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania i zagadnienia związane z bikepackingiem:

 

Czym jest bikepacking?

Bikepacking to pojęcie, które w ostatnich latach zyskało na popularności, szczególnie wśród miłośników aktywnego trybu życia, podróżowania i rowerów. Chociaż wielodniowe wyprawy rowerowe nie są nowością, bikepacking wyróżnia się pewnym unikalnym podejściem, które sprawia, że jest to zupełnie nowa jakość w podróżowaniu na dwóch kółkach. To zdecydowanie nie jest zwyczajne turystyka rowerowa ani standardowy touring. Jest to sposób na podróżowanie, który daje jeszcze większą swobodę, kontakt z naturą i pozwala na naprawdę głęboką eksplorację.

Bikepacking to zaledwie jedno słowo, ale zawiera w sobie wiele zalet, które przyciągają entuzjastów rowerowych z całego świata. Podstawową różnicą między bikepackingiem a tradycyjnym tourem rowerowym jest minimalistyczne podejście do pakowania i podróżowania. Podczas gdy turyści rowerowi często przewożą duże sakwy, bikepackerzy dążą do maksymalnego ograniczenia wagi i objętości sprzętu. To oznacza, że do pakowania wykorzystywane są specjalne sakwy, które montuje się bezpośrednio na ramie, kierownicy, siodełku czy widelcach roweru. To sprawia, że rower staje się bardziej zrównoważony i bardziej gotowy do pokonywania różnorodnych terenów, od asfaltu po wymagające szlaki górskie.

Jednym z kluczowych elementów bikepackingu jest także duch przygody. To nie tylko podróż z punktu A do punktu B, ale także sposób na odkrywanie nieznanych miejsc, poznawanie nowych kultur i spotykanie ciekawych ludzi. Bikepacking pozwala na zatrzymywanie się w dowolnym momencie, by podziwiać widoki, zanurzać się w przyrodzie i napotykać niespodziewane przygody. To również doskonały sposób na oderwanie się od codzienności, odłączenie od technologii i przeżycie chwil, które pozostaną w pamięci na długo.

Warto zaznaczyć, że bikepacking nie ma jednej definicji i może przybierać różne formy w zależności od preferencji podróżnika. Może to być krótka wyprawa weekendowa w okoliczne lasy, a także długotrwała podróż przez góry czy pustynie. Niezależnie od skali, bikepacking zawsze łączy w sobie niezależność, przygodę i niepowtarzalne doświadczenia.

W kolejnych częściach tego artykułu przyjrzymy się bliżej aspektom bikepackingu, takim jak różnice między bikepackingiem a tradycyjnym touringiem, rodzaje rowerów odpowiednich do tego celu oraz niezbędny sprzęt, który pozwoli uczynić twoje wyprawy komfortowymi i bezpiecznymi.

Czym jest bikepacking - zebrane materiały wideo

 • [zielonyf16] Czym NIE jest bikepacking?
 • [Życie w namiocie] Bikepacking czy sakwy? W co pakować się na wyjazd rowerem?

Bikepacking vs sakwy - czym to się różni?

Pierwszym pytaniem, które często pojawia się w dyskusjach na temat bikepackingu, jest pytanie o różnice między bikepackingiem a klasycznym stylem pakowania znanych jako touring lub podróżowanie z użyciem sakw rowerowych. Czy istnieje rzeczywiście jakaś istotna różnica między tymi dwoma podejściami? Otóż odpowiedź nie jest jednoznaczna - zarówno bikepacking, jak i touring opisują dłuższe wycieczki rowerowe, ale różnią się podejściem do pakowania, wyborem trasy i charakterem podróży.

Bikepacking kontra touring

Bikepacking to forma podróżowania rowerem, która kładzie nacisk na minimalizm i swobodę podróżowania. O ile w tradycyjnym touringu często stosuje się duże sakwy montowane na bagażnikach roweru, bikepacking wykorzystuje specjalne sakwy, które montuje się bezpośrednio na ramie, siodełku, kierownicy czy widelcach. To sprawia, że rower jest bardziej zwrotny i bardziej gotowy do pokonywania trudnych terenów, takich jak górskie ścieżki czy szutry. Bikepacking pozwala na dotarcie do miejsc, które mogą być trudno dostępne dla tradycyjnych rowerów turystycznych.

Bikepacking: minimalizm, przygoda, wielofunkcyjność

Podczas bikepackingu, podróżnik dąży do "podróży na lekko". To oznacza, że minimalizuje się ilość bagażu do niezbędnego minimum, co pozwala na większą swobodę i komfort podczas jazdy. Specjalistyczne sakwy bikepackingowe są projektowane tak, aby pomieścić tylko niezbędne rzeczy, takie jak jedzenie, namiot, śpiwór i ubrania, jednocześnie pozostawiając rower lekki i zwrotny.

Touring: wygoda i pojemność

W tradycyjnym touringu, używa się większej ilości bagażu, zazwyczaj zamocowanego na tylnym kole, a czasem także na przednim. To pozwala na przewiezienie większej ilości rzeczy, co może być przydatne podczas dłuższych wypraw. Sakwy turystyczne mają znacznie większą pojemność niż bikepackingowe i pozwalają na wygodne pakowanie większej ilości sprzętu i zapasów.

Bikepacking to sztuka minimalizmu

Podsumowując, bikepacking to forma podróżowania, która kładzie nacisk na minimalizm, przygodę i swobodę. To podróżowanie "na lekko", które umożliwia dotarcie do miejsc trudno dostępnych dla tradycyjnych rowerów turystycznych. Natomiast tradycyjny touring opiera się na większej ilości bagażu i zapewnia wygodę oraz pojemność. Ostatecznie wybór między tymi dwoma podejściami zależy od preferencji podróżnika, charakteru trasy oraz oczekiwanych doświadczeń.

W kolejnych częściach tego artykułu przyjrzymy się bliżej innym aspektom bikepackingu, takim jak wybór odpowiednich rowerów do tego celu, inwestowanie w specjalistyczny sprzęt oraz niezbędne przygotowania przed wyprawą.

Jakie rowery są odpowiednie do bikepackingu?

Wybór odpowiedniego roweru do bikepackingu ma kluczowe znaczenie dla komfortu, bezpieczeństwa i wydajności podczas długotrwałych wypraw. Różne rodzaje rowerów oferują różne możliwości i cechy, które można dopasować do indywidualnych preferencji i typu terenu, na którym planujemy podróżować. 

Ogólnie rzecz ujmując - zabieranie się za bikepacking zaczynamy od wyboru roweru, nie od zakupu toreb, plecaków, sakw, itd. Dlaczego? Ponieważ to do roweru będziemy dobierać te elementy, nie odwrotnie.

Wybierając dla siebie rower, warto wcześniej zastanowić się tylko, do jakiego rodzaju jazdy powinien być przeznaczony, i w jakim terenie. A potem - w zależności od wyboru - można przystąpić do konfigurowania jego wyposażenia do transportu bagażu. I zgodnie z zasadą "im lżej, tym lepiej", elementy bikepackingu doskonale nas w tym wesprą. Pierwotnie bikepacking był pomyślany jako uzupełnienie rowerów MTB i nadal świetnie się sprawdza na "góralach". Niemniej jego poszczególne elementy są na tyle uniwersalne, że bez problemu można je zamocować na crossach, gravelach i szosach, trekkingach czy też rowerach miejskich. W przypadku dwóch ostatnich typów przeniesienie części bagażu z bagażnika na ramę lub kierownicę może znacząco odciążyć tylne koło i poprawić tym samym stabilność roweru podczas jazdy.

Oto kilka rodzajów rowerów, które są szczególnie odpowiednie do bikepackingu.

Rower górski (MTB)

Rower górski jest jednym z najpopularniejszych wyborów dla bikepackerów. Jego wytrzymała konstrukcja i zdolność do radzenia sobie z różnorodnym terenem czynią go wszechstronnym narzędziem do podróżowania. Duże i grube opony zapewniają dobrą przyczepność na trudnych nawierzchniach, a zawieszenie pozwala na komfortową jazdę nawet po nierównym terenie.

Warto zaznaczyć, że wiele osób preferuje sztywne rowery górskie zamiast tych z pełnym zawieszeniem, ze względu na niższą wagę, lepszą zwrotność oraz przestrzeń do pakowania (brak tylnego zawieszenia w ramie roweru). Dla bikepackerów, którzy planują jazdę głównie po szutrowych i wymagających trasach, taki wybór może okazać się bardziej odpowiedni.

Przykładami rowerów MTB, które można z powodzeniem wykorzystać w kilkudniowej wyprawie rowerowej mogą być: Orbea ALMA (hardtail), Orbea OIZ (pełne zawieszenie), czy lekki rower elektryczny Orbea RISE. Każdy z nich wystepuje w wersji aluminiowej jak i karbonowej.

Bikepacking na rowerze MTB (materiały wideo)

Jako uzupełnienie warto obejrzeć dodatkowe materiały wideo:

 • [MikroPrzygody] Bikepacking MTB - dwa dni w górach - Masyw Śnieżnika i Góry Bystrzyckie
 • [MikroPrzygody] Bikepacking na "fullu" - rozpakowywanie roweru
 • [GMBN Tech] Building The Dream Bikepacking Full-Suspension MTB
 • [Bikepacking.com] Bikepacking With A Full-Suspension Bike
 • [Cyclingabout] Why this full suspension bike is the ultimate bikepacking bike (for me)

Rowery typu gravel/All-Road

Rowery typu gravel są kolejną popularną opcją dla miłośników bikepackingu. Charakteryzują się geometrią zbliżoną do rowerów szosowych, ale z większym prześwitem opon, co pozwala na jazdę zarówno po utwardzonych drogach, jak i terenach szutrowych czy trawiastych.

Rower gravelowy oferuje doskonałą równowagę między szybkością na asfalcie a wytrzymałością w terenie. Szerokie opony dają pewność na trudniejszych nawierzchniach, a solidna konstrukcja umożliwia przymocowanie sakw i innych akcesoriów bikepackingowych. To idealny wybór dla tych, którzy planują różnorodne trasy, łącznie z krótszymi odcinkami szosowymi.

Przykładami rowerów gravelowych, które można z powodzeniem wykorzystać w kilkudniowej wyprawie rowerowej mogą być: Orbea Terra, Cannondale SUPER SIX EVO SE 2, czy Basso PALTA.

N/Z

Produkt na zamówienie.

N/Z

Produkt na zamówienie.

Bikepacking - jaki rower wybrać (materiały wideo i artykuły)

Jako uzupełnienie tych informacji polecamy także materiał o gravelach jako rowerach wyprawowych:

Waga - materiał ramy, komponenty

Ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę podczas wyboru roweru do bikepackingu, jest jego waga. Lekki rower pozwoli na bardziej efektywną jazdę i łatwiejsze pokonywanie trudnych podjazdów. Dlatego rowery z ramami karbonowymi są coraz częściej wybierane przez bikepackerów, którzy dążą do maksymalnej redukcji wagi.

Oprócz lekkie ramy, na wagę samego roweru wpływają także jego pozostałe komponenty. Niemniej jednak, tutaj dobierać trzeba je do typu trasy, po której będziemy jechać w naszą wyprawę rowerową. Inne (leżejsze i cieńsze) opony można zakładać, gdy jedziemy po terenie płaskim (asfalt, itp.), ale tych samych opon nie założymy nawet do gravela, gdy zamierzamy katować szutry, leśne ścieżki i drogi gruntowe... Na samym osprzęcie również możemy zejść z wagi, ale tutaj będzie nas to po prostu kosztowało.

Podsumowując, zarówno rower górski jak i rower gravelowy to znakomite wybory dla bikepackingu. Ich różnorodność terenów i wytrzymałość sprawiają, że są idealne do długotrwałych podróży z bagażem. Wybór między nimi zależy głównie od preferencji podróżującego i charakteru trasy, którą planuje się pokonać.

W kolejnych sekcjach tego artykułu przyjrzymy się innym istotnym aspektom bikepackingu, takim jak wybór odpowiednich sakw i sprzętu, przygotowanie do podróży oraz techniki pakowania.

Podstawowe akcesoria do bikepackingu

Bikepacking - produkty Apidura

Przygotowując się do bikepackingu, istnieje wiele kluczowych akcesoriów, które są niezbędne dla wygody i bezpieczeństwa podczas długich podróży rowerowych. Zarówno akcesoria montowane na rowerze, jak i te noszone przez rowerzystę, są istotne dla udanej wyprawy. Oto lista różnych rodzajów akcesoriów bikepackingowych, które warto wziąć pod uwagę:

Akcesoria montowane na rowerze - torby bikepackingowe są kluczowym elementem wyposażenia, pozwalającym na wygodne przenoszenie bagażu. Istnieje kilka rodzajów torb, które można zamontować na różnych częściach roweru.

 

Bikepacking - Torba na kierownicę

Montowana na kierownicy, zapewnia łatwy dostęp do niezbędnych przedmiotów, takich jak mapa, przekąski czy aparat fotograficzny.

10 DNI

Wysyłka do 10 dni roboczych od zaksięgowania płatności.

10 DNI

Wysyłka do 10 dni roboczych od zaksięgowania płatności.

24H

Wysyłka w 24h od zaksięgowania płatności.

10 DNI

Wysyłka do 10 dni roboczych od zaksięgowania płatności.

10 DNI

Wysyłka do 10 dni roboczych od zaksięgowania płatności.

Bikepacking - Torba podsiodłowa

Przymocowana pod siodełkiem, zapewnia dodatkową przestrzeń na lekkie akcesoria lub odzież.

24H

Wysyłka w 24h od zaksięgowania płatności.

24H

Wysyłka w 24h od zaksięgowania płatności.

24H

Wysyłka w 24h od zaksięgowania płatności.

Bikepacking - Torba na ramę

Montowana na ramie, zwykle w trójkącie tworzonym przez dolną i górną rurę ramy, oraz rurę podsiodłową. Oferuje miejsce na narzędzia, jedzenie i inne drobne przedmioty.

10 DNI

Wysyłka do 10 dni roboczych od zaksięgowania płatności.

10 DNI

Wysyłka do 10 dni roboczych od zaksięgowania płatności.

24H

Wysyłka w 24h od zaksięgowania płatności.

10 DNI

Wysyłka do 10 dni roboczych od zaksięgowania płatności.

NEW

Nowość w ofercie

10 DNI

Wysyłka do 10 dni roboczych od zaksięgowania płatności.

Torba na górną rurę ramy

Montowana na górnej rurze ramy, umożliwia łatwy dostęp do przekąsek, telefonu czy innych małych przedmiotów.

24H

Wysyłka w 24h od zaksięgowania płatności.

24H

Wysyłka w 24h od zaksięgowania płatności.

10 DNI

Wysyłka do 10 dni roboczych od zaksięgowania płatności.

Torba do bikepackingu na widelec lub dolną rurę

Montowana na widelcu lub dolnej rurze ramy, dodaje przestrzeni na większe przedmioty lub pojemniki na wodę.

10 DNI

Wysyłka do 10 dni roboczych od zaksięgowania płatności.

10 DNI

Wysyłka do 10 dni roboczych od zaksięgowania płatności.

Plecaki i Nerki

Plecaki hydracyjne lub nerki to wygodne rozwiązanie dla tych, którzy preferują noszenie bagażu na sobie. Pozwalają na przenoszenie wody, przekąsek, narzędzi i innych niezbędnych przedmiotów bezpośrednio na ciele. Plecaki mogą być wyposażone w specjalne systemy hydracyjne, umożliwiające nawadnianie podczas jazdy.

24H

Wysyłka w 24h od zaksięgowania płatności.

10 DNI

Wysyłka do 10 dni roboczych od zaksięgowania płatności.

10 DNI

Wysyłka do 10 dni roboczych od zaksięgowania płatności.

Bikepacking a dedykowane jemu produkty marki APIDURA

Apidura ma w swojej ofercie produkty dedykowane bikepackingowi oraz backpakingowi (to nie literówka - tak niektórzy określają produkty i podróżowanie z bagażem przewożonym przez rowerzystę (placak, nerka, itd.). Produkty te pogrupowane są na kilka serii, z których kluczowe to: 

 • Apidura Expedition
  Linia produktów Expedition to rozwiązania skierowane ku długotrwałym i wymagającym wyprawom rowerowym. Torby z tej grupy wyróżniają się trwałością i doskonałą odpornością na wilgoć, dzięki czemu zabezpieczają zawartość przed deszczem i niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Są wyjątkowo przydatne podczas skrajnych przygód na szlakach, a różnorodność pojemności i kształtów pozwala na dopasowanie zestawu do własnych potrzeb.
 • Apidura Racing
  Kategoria Racing to specjalne rozwiązania stworzone dla rowerzystów dążących do osiągnięcia maksymalnej lekkości i ograniczenia masy. Torby tej linii zostały zaprojektowane, by łączyć minimalizm z niezbędną funkcjonalnością i trwałością. Są idealne podczas szybkich wyścigów, gdzie każdy gram ma znaczenie. Dzięki zaawansowanym materiałom i precyzyjnemu wykonaniu, torby z linii Racing umożliwiają pełne wykorzystanie potencjału roweru i zawodnika.
 • Apidura Backcountry
  Grupa produktów Backcountry to wszechstronne rozwiązania dla rowerzystów, którzy cenią sobie zarówno jazdę po wydeptanych ścieżkach, jak i poza nimi. Torby z tej linii łączą lekkość z wytrzymałością, gwarantując odpowiednią wytrzymałość na długie wyprawy i krótsze eskapady. Charakteryzują się znaczną pojemnością i innowacyjnymi rozwiązaniami, które pozwalają na praktyczne ułożenie bagażu. Doskonale sprawdzają się zarówno w trakcie podróży, jak i w codziennych dojazdach do pracy czy weekendowych wypadach.

Zachęcamy do odwiedzenia STREFY MARKI APIDURA w naszym sklepie, przeglądnięcia tam produktów i wybranie czegoś dla siebie. By sprawdzić poszczególne serie produktów wystarczy użyć filtrowania (filtr MODEL (AKCESORIA) ).

Czy warto inwestować w lekki i specjalistyczny sprzęt do bikepackingu?

Decyzja dotycząca inwestycji w lekki i specjalistyczny sprzęt do bikepackingu z pewnością nie jest łatwa i zależy od wielu czynników, w tym od indywidualnych preferencji, budżetu oraz planowanych tras. Oto kilka kwestii, które warto rozważyć przed podjęciem tej decyzji:

Wygoda i Efektywność

Posiadanie lekkiego i specjalistycznego sprzętu może znacząco wpłynąć na wygodę i efektywność podczas podróży bikepackingowej. Lekki rower, sakwy i akcesoria pozwolą zmniejszyć obciążenie i zmęczenie podczas długich dni w siodle. Również specjalistyczne sakwy i torby zostały zaprojektowane tak, aby doskonale pasowały do ramy i osprzętu rowerowego, co poprawia aerodynamikę i ułatwia manewrowanie.

Wszechstronność

Specjalistyczny sprzęt do bikepackingu może zapewnić większą wszechstronność i dostosowanie do różnych warunków terenowych. W zależności od rodzaju trasy, możliwość przymocowania specjalistycznych sakw na różne części roweru może ułatwić przemieszczanie się po trudnym terenie lub utwardzonych drogach.

Minimalizm

Minimalizm jest kluczowym elementem bikepackingu. Posiadanie specjalistycznego, lekkiego sprzętu zachęca do pakowania jedynie najważniejszych rzeczy, eliminując zbędny balast. To pozwala na swobodniejszą i bardziej efektywną jazdę oraz pozwala cieszyć się przygodą bez nadmiernego obciążenia.

Budżet

Jak w przypadku każdej inwestycji, budżet odgrywa ważną rolę. Specjalistyczny sprzęt może być kosztowny, a nie zawsze konieczny dla wszystkich podróżników. Warto zastanowić się, ile czasu i jak często planujesz spędzać na bikepackingu, oraz jakie są Twoje oczekiwania co do komfortu i wydajności.

Tak czy inaczej... ostatecznie, decyzja dotycząca inwestycji w lekki i specjalistyczny sprzęt do bikepackingu zależy od Twoich indywidualnych preferencji, stylu podróżowania oraz budżetu. Jeśli jesteś entuzjastą bikepackingu i planujesz spędzić wiele czasu na trasie, inwestycja w specjalistyczny sprzęt może przynieść wiele korzyści podczas podróży. Jednakże, niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na bardziej zaawansowany sprzęt czy nie, pamiętaj, że duch przygody i radość z podróżowania pozostają najważniejsze podczas każdej wyprawy bikepackingowej.

Bikepacking budżetowy i bikepacking na bogato - materiały wideo

 • [GMBN] We went bikepacking for $50 | Can it be done?
 • [GMBN] MTB bikepacking - How much do You need to spend on camping tech?

 

W kolejnej sekcji tego artykułu przyjrzymy się bliżej istotnym aspektom przygotowania do bikepackingu. Zapraszamy.