Puchar Świata DH/Enduro 2024 - Szczyrk i Bielsko Biała (WHOOP UCI MTB WORLD SERIES)
Najważniejsze wydarzenie rowerowe roku w Polsce! Chyba już wszyscy wiedzą o tym, że już od środy 15 maja do Bielska-Białej oraz Szczyrku zawita downhill, enduro i e-enduro na najwyższym światowym poziomie. Po raz pierwszy WHOOP UCI MTB WORLD SERIES w Polsce!

Trzy kluczowe dyscypliny kolarstwa grawitacyjnego w dwóch miastach w Polsce

Polscy fani grawitacyjnego kolarstwa chyba nie mogli wymarzyć sobie nic lepszego! Po raz pierwszy impreza tej rangi zawita do naszego kraju! Trzy odmiany kolarstwa górskiego - Enduro, e-Enduro i DH, odbywające się we wspólnym cyklu WHOOP UCI World Series, goszczą w tym roku w sumie w 10 krajach świata - w tym, pierwszy raz w Polsce.

Oprócz samych zawodów organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji dla kibiców. Na Bielskich Błoniach oraz w Szczyrku będą zorganizowane strefy kibica z tranmisjami live na telebimach, duże strefy expo na których będzie można kupić sprzęt rowerowy, strefy gastronomiczna, muzyka na żywo, animacje dla dzieci i w końcu dekoracje zwycięzców.

Puchar Świata WHOOP UCI MTB World Series to niepowtarzalna okazja by zobaczyć największe gwiazdy tego sportu na żywo. Na liście startowej pojawią się między innymi tacy zawodnicy, jak: Loic Bruni, Vali Höll, Greg Minnaar, Rachel Atherton, Danny Hart, Tahnee Seagrave, Richie Rude, Isabeau Courdurier czy Jesse Malamed. Nie zabraknie też reprezentantów Polski, przede wszystkim Sławka Łukasika - najbardziej utytułowanego polskiego downhillowca, który od kilku lat podbija światową scenę enduro i ma szansę na wygraną na rodzimej ziemi - czy Katarzyny Burek - wielokrotnej Mistrzyni Polski w obu dyscyplinach, która walczyć będzie o pierwszą dziesiątkę w Enduro. Puchar Świata będzie niepowtarzalną okazją do tego, aby zobaczyć rowerzystów światowego formatu w akcji, a może nawet zebrać autografy od swoich idoli. Poza emocjami sportowymi organizatorzy zadbają o liczne atrakcje towarzyszące. Zarówno na bielskich Błoniach, jak i w Szczyrku zorganizowane będą strefy kibica z transmisjami live z zawodów na dużych telebimach, strefa expo z licznymi wystawcami z branży rowerowej, animacje i warsztaty dla dzieci, muzyka na żywo, wywiady z zawodnikami i strefa gastronomiczna. WHOOP UCI Puchar Świata MTB to impreza nie tylko dla fanów kolarstwa, ale dla całych rodzin.

Twój nowy Kellys do Enduro

Twoja nowa Orbea do Enduro

Dwa miasta - jedna impreza

Miastami, które będą gościły najlepszych na świecie riderów enduro, e-enduro oraz downhill, będą Szczyrk (DH) oraz Bielsko-Biała (enduro i e-enduro).

  • w Bielsku-Białej odbywa się UCI Enduro World Cup oraz UCI E-Enduro World Cup
  • w Szczyrku w ośrodku Szczyrk Mountain Resort odbywa się UCI DH World Cup

Zawodnicy wraz z ekipami technicznymi zaczną pojawiać się w Bielsku-Białej i Szczyrku już od początku tygodnia, ale ważne rzeczy zaczną się dziać od czwartku 16 maja.

17-18 maja 2024 - Puchar Świata Enduro i Elektrycznego Enduro oraz Open Race czyli zawody dla amatorów.
Zapisy będą dostępne przez stronę internetową UCI, jak tylko będą dostępne będziemy dawać znać.
miejsce: Bielsko-Biała
treningi będą się odbywać już od 16 maja

19 maja 2024 - Puchar Świata DH
miejsce: Szczyrk Mountain Resort
treningi będą się odbywać już od 17 maja + 16 maja piesza inspekcja trasy przez zawodników

Bielsko-Biała będzie główną areną wydarzeń, bo to tam na Błoniach rozpoczynać i kończyć się będą dwa Puchary Świata (Enduro w piątek i E-Enduro w Sobotę), którym towarzyszyć będą wyścigi Open (dla amatorów). Oprócz wyścigów i dekoracji na Błoniach zorganizowana będzie także duża strefa kibica z telebimem, strefa Expo z kilkudziesięcioma wystawcami i wiele wydarzeń towarzyszących (koncerty, pokazy, animacje i zawody dla dzieci).

Kulminacją grawitacyjnego weekendu będzie transmitowany "live" wyścig finałowy w Downhillu, który odbędzie się w Szczyrku w niedzielę. Główna strefa kibica w Szczyrku (z telebimem i strefą VIP) zorganizowana zostanie na mecie zawodów (parking przy dolnej stacji gondoli).

Czy zawody Pucharu Świata to szansa dla Polski?

Uważamy, że zdecydowanie TAK. Możliwość pokazania szerszej publiczności naszych tras, zróżnicowanych warunków i terenu, lokalnej sceny grawitacyjnej - wszystko to sprawia, że stanowi to dla nas ogromną szansę. Dokładając do tego samą wartość w postaci przyrody, jedzenia, gościnności naszych rodaków, bogatej histoii i niesamowitych miejsc wartych odwiedzenia sprawia - że to jedna z lepszych możliwości promocji naszego kraju w grupie osób aktywnie uprawiających kolarstwo grawitacyjne...

Przez sam fakt, że pojawi się u nas sporo wielkich nazwisk z tego świata sprawia - że o tym wydarzeniu i samej Polsce dowiedzą się także liczni fani zgromadzeni wokół tego sportu. Takie postacie jak Jack Moir (kanał Moi Moi TV), Ben Cathro (kanał Pinkbike)

Już widać pierwsze "przebłyski" tego zjawiska.

Pierwsze komentarze zagranicznych mediów. Pierwsze filmy i relacje zawodników dotyczące tras, przyjazdu do Polski, itd. Poniżej prezentujemy to, co znaleźliśmy do tej pory:

Również rodzimi twórcy tworzący content na różnych platformach będą mieli wpływ na to co zobaczą ludzie na całym świecie...

Pozostaje nam "jedynie" dobrze wykorzystać tę szansę. Oczywiście znaczna część jest po stronie organizatora - przygotowanie trasy oraz sama organizacja zawodów... ale bardzo dużo możemy zrobić także sami - poprzez aktywne uczestnictwo w samych zawodach także jako kibice - do czego nieustannie zachęcamy. 

My będziemy - w razie czego będzie można zbić piątkę i pogadać przy okazji tego wydarzenia :)

Puchar Świata 2024 - Enduro i E-Enduro

Te dwie dyscypliny będą rozgrywane na trasach Enduro Trails w Bielsku-Białej.

Trasy Pucharu Świata 2024 - Bielsko-Biała Enduro Trails Trasy Pucharu Świata 2024 - Bielsko-Biała Enduro Trails

 

Na co czekamy i czego spodziewamy sie po zawodach Enduro i E-Enduro?

W tym wypadku przede wszystkim czekamy na wspaniałe widowisko z najszybszymi riderami enduro na świecie... Natomiast specjalnym sentymentem dażym - oprócz zawoników polskich:

ORBEA ENDURO TEAM
Z Martinem, Edgarem i Flo na czele... którzy mocno rozpoczęli sezon Pucharu Świata zajmując czołowe miejsca. Zobaczyć na żywo rowery, które mamy w ofercie i proponujemy naszym klientom, a które służą do zdobywania podium w zachodach tej rangi... bezcenne.

Mowa tu oczywiście o wyścigowych maszynach do enduro - Orbea RALLON oraz Orbea WILD

Orbea OOLAB
Drugi team, który nas bardzo interesuje, to połączenie sił Shimano i Orbea w eksperymentalnym projekcie - niemalże labolatoryjnym - w którym testowane są najnowsze rozwiązanie obydwu firm. W ramach tego projektu powstał nowy Orbea RISE 2025, który namieszał w pierwszym wyściugu Pucharu Świata w kategorii E-EDR zajmując niesamowite 5 miejsce... Dawid świgał się z Goliatami i nie ustępował im miejsca... Lekki elektryk dotrzymywał kroku maszynom full-power! To trzeba zobaczyć!

Puchar Świata 2024 - Downhill

Zawody Pucharu Świata 2024 w Downhill w polskiej edycji, odbędą się w Szczyrku - na częściowo zmienionej trasie Bestyja.

Szczyrk - trasy enduro