Niezwykłe platformowe pedały Outlier Pendulum. Czy to przyszłość i kolejna rewolucja?
Jeśli myślisz, że widziałeś już wszystko w świecie pedałów rowerowych, i że nie ma tu miejsca na innowacje od momentu powstania systemów typu SPD - to ten wpis może cię zaskoczyć. Przedstawiamy pedały platformowe MTB Pendulum firmy Outlier. Ich projekt jest tak nietypowy, że na pierwszy rzut oka wydaje się wręcz absurdalny.

Na kanale The Loam Ranger ukazał się materiał z pierwszymi wrażeniami po kilkumiesięcznym teście pedałów platformowych Outlier Pendulum. Autor, już na początku materiału mówi: "[...] po dokładnym przetestowaniu przez ostatnie 8 miesięcy muszę przyznać, że to może być coś, co zmieni podejście do konstrukcji pedałów MTB". Czy tak będzie i czym niezwykłym charakteryzują się te pedały rowerowe? O tym poniżej...

Jeżeli zainteresuje cię ten produkt i chciałbyś go zamówić - skontaktuj się z nami!

Przydatne linki:

Skąd nagły hype informacyjny? Co tu może być nowoczesnego?

Outlier to nowa marka na rynku komponentów rowerowych, która w tym tygodniu debiutuje z dwoma produktami, wyróżniającymi się spośród standardowej oferty. Oba to pedały platformowe, jednak żaden z nich nie przypomina tego, co widzieliśmy wcześniej. Najbardziej charakterystycznym elementem jest brak osi przechodzącej przez pedał, a równie interesujące jest to, że korpus pedału składa się zasadniczo z samego obwodu tradycyjnego projektu.

Dzięki temu konstrukcja pedału jest stosunkowo cienka i umożliwia zastosowanie ergonomii, jakiej nie dałoby się osiągnąć w standardowych projektach pedałów.

Unikalność designu Outlier nie kończy się na kształcie platformy i braku osi – wyróżniają się także wewnętrzne komponenty oraz relacja pedałów do odczuć podczas jazdy. Zarówno model Void, jak i Pendulum, wykorzystują parę łożysk 6902 wypełnionych olejem na pedał, co umożliwia funkcję automatycznego ustawiania pozycji pedału i powinno znacząco wydłużyć jego żywotność. Instalacja jest taka sama, jak w przypadku standardowych pedałów, jednak należy je dokręcić do momentu 30 Nm, aby poprawnie ustawić łożyska.

Wrażenia użytkowe i kompatybilność

Outlier zaleca minimalny rozmiar buta męskiego 7 lub damskiego 8,5, aby pedały zapewniały wystarczające wsparcie. Sztywniejsze buty również mogą lepiej współgrać z tym projektem. Koncepcja "tylko zewnętrznych krawędzi" polega na tym, że stopa niejako „hamakuje się” w pedale, naśladując odczucie bardzo wklęsłego pedału bez grubszego przedniego brzegu.

Kolorystyka i dodatkowe funkcje

Oba modele są dostępne w anodowanej czerni i srebrze. W zestawie znajdziemy również 4 zapasowe piny na wypadek ich uszkodzenia. Zarówno projektowanie, jak i produkcja odbywa się w Calgary, Alberta.

Mimo nowatorskiego kształtu i precyzyjnego designu, koncepcja pedałów bez osi nie jest zupełnie nowa. Wcześniej Tioga zaprezentowała ciekawe pedały z dużym wewnętrznym łożyskiem, które podtrzymywało cienką zewnętrzną konstrukcję. Ponadto kilka lat temu austriacka marka Tatze pokazała podobną koncepcję na targach Eurobike, opartą na ramieniu korby mieszczącym łożyska.
 

Szczegóły modeli pedałów Outlier

Szczegóły Outlier Pendulum
Platforma: 120x115 mm, grubość 7–14 mm
Materiał: aluminium 7075
Wyprodukowane w Calgary, Alberta
9 pinów po jednej stronie, M3, długość 5,7–7,2 mm
Waga: 458 g na zestaw
Cena: 299 CAD
Więcej informacji: outliermtb.com

Szczegóły Outlier Void
Platforma: 115x115 mm, grubość 9,85 mm
Materiał: aluminium 7075
Wyprodukowane w Calgary, Alberta
9 pinów na każdą stronę, M4, długość 5,7 mm
Waga: 458 g na zestaw
Cena: 299 CAD
Więcej informacji: outliermtb.com

Pendulum i Void – różnice
Model Void jest dość tradycyjny w swoim działaniu, ale Pendulum oferuje dodatkowe funkcje, które wyróżniają go na tle konkurencji. Przede wszystkim pedał jest jednostronny i przesunięty względem osi. Producent twierdzi, że platforma znajduje się „12 mm poniżej osi pedału… co efektywnie obniża środek masy rowerzysty o 17 mm lub więcej.” Obniżenie środka masy może zwiększyć stabilność pozycji rowerzysty oraz wpłynąć na geometrię roweru. Outlier zaleca obniżenie wysokości siodełka w celu skompensowania tej zmiany, a także sugeruje, że niektórzy użytkownicy mogą preferować pedały w połączeniu z krótszymi ramionami korby.

 

Pierwsze testy Outlier Pendulum (wideo)

Pierwszy test tych produktów (od kogoś bardziej rozpoznawalnego) ukazał się na youtubowym kanale The Loam Ranger. Oto skrócone wyniki testu - odczucia autora po ośmiu miesiącach jazdy na tych produktach. Zachęcamy także do obejrzenia całego materiału - film umieszczamy poniżej.

Czym wyróżnia się Pendulum?

1. Platforma poniżej osi pedału

W odróżnieniu od tradycyjnych pedałów, gdzie stopa opiera się kilka milimetrów powyżej osi pedału, Pendulum umieszcza stopę 12 mm poniżej tej osi. Efekt? Środek ciężkości rowerzysty zostaje obniżony o około 17 mm, co teoretycznie poprawia stabilność.

2. Gigantyczny otwór pośrodku

Brak osi przechodzącej przez pedał sprawia, że jego konstrukcja przypomina ramę. Daje to większe możliwości kształtowania platformy, co wpływa na komfort i ergonomię użytkowania.

3. Jednostronność

Tak, pedały Pendulum są jednostronne, ale dzięki sprytnej konstrukcji samoczynnie ustawiają się w odpowiedniej pozycji do oparcia stopy. Podczas testów niemal nigdy nie zdarzyło mi się trafić na "złą" stronę pedału.

Dlaczego to działa?

Największą rewolucją w Pendulum jest sposób, w jaki wpływają na kontakt stopy z rowerem.

  • Tradycyjne pedały umieszczają stopę nad osią, co w sytuacjach, takich jak zderzenie z korzeniami czy kamieniami, powoduje jej przesuwanie się do tyłu.
  • Pendulum dzięki obniżonej platformie działa jak kołyska. Pedał "łapie" ciężar rowerzysty podczas zderzenia z przeszkodami, zapewniając lepszą stabilność.

W praktyce te pedały są najbardziej przyczepnymi, jakich kiedykolwiek używałem. Dzięki unikalnemu kształtowi moje buty (rozmiar 10/10,5) świetnie dopasowały się do platformy, a wszystkie piny są w idealnym stanie, ponieważ nigdy nie zetknęły się z ziemią.

Czy są jakieś wady?

Jak każdy produkt, Pendulum ma kilka minusów:

  1. Niższe położenie stopy oznacza mniejszy prześwit nad ziemią. W teorii może to skutkować większą liczbą uderzeń pedałów o przeszkody. Jednak dzięki jednostronnej konstrukcji dolna część pedału jest gładka i wyprofilowana, co minimalizuje to ryzyko.
  2. Rozmiar stopy ma znaczenie – minimalny zalecany rozmiar to męskie 8 (europejskie 41). Osoby z mniejszymi stopami mogą odczuwać brak wsparcia.

 

Czy platformowe pedały Pendulum to rewolucja?

"Nie ma wątpliwości, że Pendulum to jeden z najdziwniejszych produktów MTB, jakie widziałem. Ale za każdym nietypowym elementem kryje się logiczne uzasadnienie. Czy ten projekt stanie się standardem? Trudno powiedzieć, ale jedno jest pewne: to jedne z najlepszych pedałów, jakie kiedykolwiek testowałem".